Pohjanmaan avoimet hallikisat Kuortane 7.2

Kuortaneella kisattiin eilen sunnuntaina Pohjanmaan avoimet hallikilpailut, jossa seuran urheilijat tekivät hyviä tuloksia sekä saavuttivat monia uusia henkilökohtaisia ennätyksiä.

Miesten 60 m kisassa oli seuran värit vahvasti edustettuna. Niilo Mustalahti voitti kisan hienolla uudella ennätyksellään 6,86, joka on 19-sarjan kauden kärkitulos sekä myös uusi seuraennätys. Viljami Parpala saavutti kisassa toisen sijan ennätyksellään 7,06, joka jää vain sadasosan SM-hallirajasta. Viljami voi kuitenkin osallistua kisoihin viime kesän satasen tuloksellaan. Myös Aukusti Jaskari ja Atte Kortehisto juoksivat kisassa uudet ennätyksensä. Aukustin ennätys kirjataan nyt lukemin 7,26 ja Aten 7,40. Myös M17 60 m kisassa nähtiin onnistumisia, sillä Veeti Pihlaja kellotti uudeksi ennätyksekseen 7,64. Veeti Mustalahti osallistui kuulakisaan, jossa paras tulos kirjattiin 9,57.

N19 pituuteen osallistui seuralta kolme urheilijaa. Kilpailun voitti Meeri Elomaa tuloksella 5,48 ja toiseksi sijoittui Saana Takala hienolla ennätyksellään 5,44. Aada Mikkilä oli kilpailun kolmas tuloksella 5.15. Naisten korkeudessa Valentina Lemettinen hyppäsi kolmanneksi tuloksella 156 ja oli toinen 60 m aidoissa ajalla 9,66. N19 60 m kisassa nähtiin hieno voittojuoksu Meeri Elomaalta, kun hän kellotti uudeksi ennätyksekseen 7,87. Tämä jää vain kaksi sadasosaa SM-hallirajasta. Saana Takala oli toinen ajalla 8,02 ja Inka Metsämäki kuudes 8,40.